DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

P R A M E N Y

různé


 

 

 

 

 

                                                                   

Voda je pramen, řeka, jezero, déšť i rosa,
voda je zdroj mouky, rýže, zeleniny, prosa,
voda dává květ i trn a citróny i manga,
voda - to je temná Džamna i posvátná Ganga,
voda se s námi směje a voda s námi pláče,
voda nikdy neopouští bdící ani spáče,
voda je otec i matka, zřídlo všeho bytí.
Voda budiž pozdravena! Bez ní nelze žíti.



                                                            



 

                                                           Živá a mrtvá voda?

                                                                                                  (úvaha)

 

Znáte onu pohádku o živé a mrtvé vodě? Jak zlatovláska pokropila sťaté tělo Jiříka z džbánku mrtvou vodou a hlava přirostla....a pak vzala džbánek živé vody a Jiřík ožil? :)

V pohádkách je mnoho moudrosti, nejsou jen pro vyprávění na dobrou noc, ale nevědomky dětem předáváme tím informace, že zlo je vždy poraženo dobrem, že špatné lidské vlastnosti jsou vždy potrestány, vítězí láska, víra...

     Napadlo mě to nedávno- o živé a mrtvé vodě, bez toho biologického hlediska, kdy označujeme  za "mrtvou vodu" toky plné chemikálií, které zabíjí vše živé a když ne úplně, tak  přispívá k nerovnováze. Všimli jste si, že každá voda jinak chutná? Když pomineme vodu v kohoutcích co nám teče doma - vodu upravenou,opět chemicky? Ano, třeba ze studně. Sice, je znatelná i na chuť voda tzv. tvrdá a měkká- která je rozlišena podle minerálů v ní rozpuštěných, ale ochutnali jste někdy vodu z horských pramenů?

    Před rokem, jsem takto při chození na horách "koštovala" vodu z tamních pramenů a pramínků. Bylo léto a byla žízeň a já si sebou nevzala dostatek vody.Tak, jak jsem stoupala vzhůru po kopcích,tam,kde jsem uviděla, nebo uslyšela zurčení pramínku, byla to vhodná chvíle se osvěžit. Některý pramínek, po napití zahnal žízeň, to ano, ale více osvěžil, když jsem se v něm smočila. Více osvěžil, "přes kůži". Některý byl osvěžující více vnitřně- napít se. Bylo to jako když pijete jiskřivou energii, která vám dodává sílu vnitřní, osvěžuje a nabíjí. Po pár dnech "koštování" jsem přesně věděla, který pramen je dobrý na tělo, osvěžit tělo a který mě osvěží více,když se jen napiji. Tehdy jsem si vzpomněla na onu pohádku o živé a mrtvé vodě.

     Ano, namítnete, že na tom je postaveno i lázeňství. Některé minerální, termální prameny jsou dobré na koupele, některé je třeba pít,aby léčily jak mají. Je to tak, ale ta odlišnost je i v pouhé pramenité vodě jenž vyvěrá na povrch, nebo jí bereme z vrtů,studní z hlubin země.

Já osobně mám pitnou vodu ze studně. Je "tvrdá" a mě po napití jakoby těžkne v žaludku. Můj pes, raději pije dešťovou vodu, než ze studně, když si může vybrat.**** Sousedka si nechala přivést vodu v místního vodovodu, která je brána z přehrady Želivka a upravována. Nezvykla si a chodí ke mě pro vodu ze studně, pro pití a pro svá zvířata-prý její pes i kočka tu z vodovodu nepijí:)

V pohádce je to nadneseno významem "mrtvá a živá voda", ale informace je dána správně.

****pozn.

Tak už to není pravda u toho psa :-) Po letech intenzivního "sprejování oblohy" tak raději má tu studniční vodu  :-) Z procházky už nelemtá dešťovku z pod okapu, ale počká si až na domů, z misky studniční. Zajímavé, že?

                                                                                                             

 

                                                
                                                            

 

 

                                                                  

                                                                      N A I C A 

A ještě jinak o vodě :) co dokáže voda vykouzlit,byť donedávna lidským očím skryté.....

Doly Naica v Chihuahua v Mexiku jsou funkční doly známé neobyčejně velkými krystaly. Naica je olověný, zinkový a stříbrný důl, ve které byly nalezeny veliké prostory obsahující krystaly selenitu (sádrovce) o průměru více než metr a délkou přes 15m.Tyto krystaly tvoří krystalická forma minerálu sádrovce - CaSO4.2H2O - známá jako selenit, pojmenovaná po Seléně, řecké bohyni Měsíce. Jeskyně obsahuje formace tvarů "žraločích zubů", v řadách za sebou v různých úhlech po celé jeskyni. Největší sál s těmito krystaly je znám jako Křišťálová jeskyně obrů, rozměrů katedrály, a je přibližně v hloubce 365m pod povrchem, teplota se zde pochybuje okolo 66°C, druhá, menší jeskyně nazývána Jeskyně mečů má rozlohu cca 100m2 a teplota zde je o něco nižší-jen 38°C, v obou je 100% vlhkost. Jinými slovy-krystaly jsou obklopeny párou. Člověk se zde může pohybovat bez termoregulačních skafandrů nejvýše 6-10 minut, poté začíná ztrácet orientaci.

                   

 

Krystaly vznikly nejspíše působením hydrotermálních teplých proudů vytékajích z hlubin Země, které rozpouštějí vápencové stěny. V dubnu roku 2000 je nalezli bratři Eloy a Javier Delgado. Eloy prolezl malým otvorem do první jeskyně a popisuje " Bylo to nádherné - jako světlo odrážející se od roztříštěného zrcadla. Ležely navršené jeden na druhém, jako kdyby jim měsíční paprsky náhle odebraly veškerou váhu a hmotu"...

       

Jakmile přestane být v dole Naica těžba rud efektivní, důl se zavře a čerpání vody se zastaví. Tehdy se jeskyně znovu ponoří pod hladinu a krystaly začnou znovu růst. Dosud naustálé čerpání vody je udržuje přístupné pro lidi.

 


                                                      * * * * * * * *

 

                                                      * * * * * * * * *

Město Chihuahua je hlavním městem mexického státu Chihuahua s přibližně 750 tisíci obyvateli.Hlavní aktivitou je lehký průmysl. Důl NAICA se nachází cca 100 km severovýchodně. viz.mapka:

                                                    

                                                                     * * * * * * * * * * * * * *

 

 

 

 

 

                                          


                            Lužní lesy a mokřady

 

     Miluji vodu v přírodě a voda v lese má také své kouzlo, nejen jako protékající bystřina, či říčka, nebo lesní jezírko,prameniště...

Obecně se takovým místů říká lužní les nebo mokřady. Lužní les a louky jsou charakteristické tím, že alespoň v některé části roku jsou zaplavovány, nebo jejichž půda je stále nasycená podzemní vodou. Protéká zde často vodní tok. Mokřady jsou přechodem mezi suchozemskými a vodními ekosystémy. Bývají tvořené směsicí listnáčů snášející krátkodobé záplavy půdy- dub letní, jasan, olše, topol, vrba. Podle dřevin rostoucích zde, rozlišujeme tzv. měkký luh- vrby,topoly,olše a tvrdý luh- rostou zde převážně duby, jasany,javory a jilmy. Dále křoviny jako bez,kalina,střemcha-ta krásně vonní :) nebo zimolez. Na jaře tu kvetou bledule, sasanky,sněženky, později krásný žlutý kosatec,pryskyřník plazivý, léčivka kostival a spousty kopřiv :) V létě se tento les mění v neprostuplnou zelenou džungli.

      

                                                        * * * * * * * *

a ještě obrázek střemchy, kterou miluji pro její opojnou vůni:) a žlutého kosatce:)